Акцизний податок. Питання-відповіді:
1. Чи оподатковуються особливим податком операції з відчуження інвестиційних сертифікатів закритого пайового інвестиційного фонду?
Відповідь: Відповідно до п.п. 212.1.9 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених п. 213.2 ст. 213 ПКУ.
Згідно з статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон № 5080) інститут спільного інвестування – корпоративний або пайовий фонд; інвестиційний сертифікат - цінний папір, емітентом якого є компанія з управління активами пайового інвестиційного фонду та який засвідчує право власності учасника пайового фонду на частку в пайовому фонді та право на отримання дивідендів (для закритого пайового фонду).
Статтею 7 Закону № 5080 встановлено, що інститут спільного інвестування належить до відкритого типу, якщо інститут (компанія з управління його активами ) бере на себе зобов’язання здійснювати у будь – який час на вимогу учасників цього інституту викуп цінних паперів емітованих таким інститутом (компанією з управління активами). Інститут спільного інвестування належить до закритого типу, якщо інститут (компанія з управління його активами) не бере на себе зобов’язань щодо викупу цінних паперів, емітованих таким інститутом (компанією з управління його активами), до моменту його припинення.
Згідно з п.п. 213.2.3 п. 213.2 ст. 213 ПКУ не підлягають оподаткуванню особливим податком, зокрема операції з інвестиційними сертифікатами, сертифікатами фондів операцій з нерухомістю, цільовими облігаціями підприємств, виконання зобов’язань за якими здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва.
Відповідно до п.п. 213.2.5 п. 213.2 ст. 213 ПКУ до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню, відносяться операції емітента цінних паперів інститутів спільного інвестування відкритого типу, а саме операції з розміщення, погашення, викупу й повторного продажу.
Тобто, операції з відчуження інвестиційних сертифікатів закритого пайового інвестиційного фонду оподатковуються особливим податком на загальних підставах.
2. Хто є платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами?
Відповідь: Відповідно до п.п.212.1.9 п.212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених п. 213.2 ст. 213 ПКУ.
Не є платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи, державні установи та організації - не суб’єкти підприємницької діяльності.
Не є платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами фізичні або юридичні особи - резиденти або нерезиденти (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з відчуження акцій, ощадних (депозитних) сертифікатів, акцій приватних акціонерних товариств, корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, цінних паперів, корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, емітованих нерезидентами.
3. Які операції на підлягають оподаткуванню особливим податком на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами?
Відповідь: Згідно з п. 213.2 ст. 213 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню особливим податком, відносяться:
операцій з державними та муніципальними цінними паперами, цінними паперами, гарантованими державою, та цінними паперами, емітованими Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, Державною іпотечною установою, та звичайними іпотечними облігаціями, емітованими фінансовою установою, більше ніж 50 відсотків корпоративних прав якої належать державі або державним банкам, інвестиційними сертифікатами, сертифікатами фондів операцій з нерухомістю, цільовими облігаціями підприємств, виконання зобов’язань за якими здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва, фінансовими банківськими векселями, виданими як електронний документ, та фінансовими казначейськими векселями (п.п. 213.2.3 п. 213.2 ст. 213 ПКУ);
операції між емітентом та платником податку з викупу та повторного продажу за грошові кошти, розміщення, погашення, конвертації емітентом цінних паперів власного випуску, операції щодо здійснення внеску до статутного капіталу, а також операції за участю векселедавця, заставодавця та іншої особи, що видала або урахувала ордерний або борговий цінний папір з видачі, урахування та погашення цінних паперів (п.п. 213.2.4 п. 213.2 ст. 213 ПКУ);
операції емітента цінних паперів інститутів спільного інвестування відкритого типу, а саме операції з розміщення, погашення, викупу та повторного продажу (п.п. 213.2.5 п. 213.2 ст. 213 ПКУ);
операції з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами, що здійснюються особою, яка провадить клірингову діяльність та виконує функцію центрального контрагента відповідно до вимог Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», та операцій з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами, які здійснюються особою, яка провадить клірингову діяльність, з метою забезпечення виконання зобов’язань перед учасниками клірингу (п.п. 213.2.6 п. 213.2 ст. 213 ПКУ);
операції Національного банку України на позабіржовому ринку, пов’язані з виконанням ним своїх функцій (п.п. 213.2.7 п. 213.2 ст. 213 ПКУ).
4. Чи повинен платник особливого податку подавати декларацію з особливого податку, на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами, якщо в звітному кварталі такі операції не здійснювались?
Відповідь: Відповідно до п. 219.4 ст. 219 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2275-VI (далі – ПКУ) із змінами і доповненнями базовим податковим періодом для складання та подання звітності з особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами (далі – особливий податок) є календарний квартал. Звітність подається за правилами, визначеними ст. 46 ПКУ.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 ПКУ платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до ПКУ незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Отже, платник особливого податку зобов’язаний за кожний звітний період (календарний квартал) подавати декларацію з особливого податку, у тому числі і за звітні податкові періоди, в яких відсутні операції з відчуження цінних паперів та операції з деривативами.
5. Що є базою оподаткування особливим податком?
Відповідь: Відповідно до п. 214.8 ст.214 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями базою оподаткування особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є договірна вартість цінних паперів або деривативів, визначена у первинних бухгалтерських документах за будь-якою операцією з продажу, обміну або інших способів їх відчуження.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві