В ДПІ Печерського району чергова «гаряча лінія» пройшла на тему: «ПДФО. Отримання легальної заробітної плати»
Податок на доходи фізичних осіб та отримання легальної заробітної плати – тема сеансу телефонного зв`язку «гаряча лінія», що відбулася днями в ДПІ Печерського району міста Києва.
На прямому зв`язку з платниками податків району перебувала начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ Світлана Чубка. Вона дала чіткі та повні відповіді на питання додзвонювачів.
До Вашої уваги деякі запитання-відповіді, що обговорювались під час телефонного сеансу:
1.Чи має право на податкову знижку ФОП , яка є найманою особою та отримує дохід у вигляді заробітної плати?
Відповідь: Відповідно до п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом п.п. 14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ.
Порядок застосування податкової знижки передбачений ст.166 ПКУ.
Згідно із п.п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.
Враховуючи викладене, право на податкову знижку має фізична особа-підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
2. Які пільги передбачені для платників ПДФО?
Відповідь: Порядок сплати податку на доходи фізичних осіб встановлений розділом IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
Нормами зазначеного розділу ПКУ передбачено наступні пільги платникам податку:
- не включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу окремих видів доходів, зазначених у ст. 165 ПКУ;
- отримання податкової знижки (ст. 166 ПКУ);
- отримання податкової соціальної пільги, за умови, що розмір заробітної плати на місяць не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (ст. 169 ПКУ).
3. Яким чином перераховується військовий збір великим платником податків після його переведення на облік за новим місцем обліку?
Відповідь: Відповідно до п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу для податку на доходи фізичних осіб, за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу (1,5 відсотка від об’єкта оподаткування).
Згідно з п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України від 08 липня 2010 року № 2456-VI.
Статтею 29 Бюджетного кодексу визначено перелік доходів, що включаються до складу доходів Державного бюджету України.
Військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу належить до доходів загального фонду Державного бюджету України (п. 29.2 ст. 29 Бюджетного кодексу).
Пунктом 64.7 ст. 64 Податкового кодексу передбачено, що великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.
4. Куди можна звернутися у випадку отримання заробітної плати «в конверті»?
Відповідь: В Центрах обслуговування платників податків встановлена спеціальна скринька «Мої трудові права порушуються», де Ви можете залишити своє повідомлення про порушення трудових прав, отримання заробітної плати «в конверті» тощо.
ЦОП ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві знаходиться за адресою: вул. Лєскова, 4.
5. Які наслідки отримання нелегальної заробітної плати?
Відповідь: Працівник на неофіційній роботі фактично позбавлений: допомоги по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною; допомоги в зв’язку з вагітністю та пологами; допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності та в інших випадках, передбачених законодавством.
Нелегальна зайнятість та нелегальна заробітна плата – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні та нешкідливі умови праці, права на відпочинок, оплачувану відпустку тощо.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві