Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Щодо виплати пенсії громадянам відповідно до УГОДИ

Опубліковано 12 травня 2014 року о 13:23

про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення при переселенні до іншої країни.

 Виплата пенсій за кордоном здійснюється на підставі відповідних міжнародних договорів і чинного законодавства України.

Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон), пенсію виплачують, зокрема, за вказаним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України.

 Відповідно до статті 51 Закону, у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Наразі Україна уклала низку міжнародних договорів із питань пенсійного забезпечення громадян.

Угоди та договори, які регулюють питання пенсійного забезпечення, розподіляються на два види:

  • договори, що базуються на територіальному принципі, за якими витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач;
  • договори, що базуються на пропорційному принципі, за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на території держави цієї сторони.

Важливе місце серед угод «територіального принципу» посідає багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яку, крім нашої держави, підписали уряди Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану.

 На аналогічних умовах Україною укладено двосторонні договори (угоди) з Азербайджаном,  Молдовою, Грузією.

 Спільне зобов’язання урядів вищевказаних держав полягає в тому, що, у разі переїзду пенсіонера, експорт пенсії не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться. Угода передбачає призначення пенсії громадянам зазначених країн тією державою, де вони мешкають. Тобто, виплату пенсії за попереднім місцем проживання припиняють, якщо пенсію того ж виду передбачено в законодавстві держави за новим місцем проживання.

Отже,  перед виїздом на постійне місце проживання за кордон пенсіонеру особисто слід звернутись із заявою до органів Пенсійного фонду України. Представництво за довіреністю нормами законодавства не передбачено.

Необхідні документи:

а) заява про отримання пенсії за шість місяців наперед;

б) закордонний паспорт з відповідним записом про виїзд на постійне місце проживання за кордон;

 в) талон про зняття з реєстрації за місцем постійного проживання в Україні.

Після прибуття до іншої держави, пенсіонеру належить звернутись до компетентного органу з питань пенсійного забезпечення за новим місцем свого проживання в цій державі з клопотанням про переведення (переказ) пенсії з України.

Нагадуємо, що дія Угоди не стосується пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначених згідно зі статтею 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ці пенсії ПФУ виплачує у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання до будь-якої іншої країни незалежно від наявності двосторонніх договорів про пенсійне забезпечення.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux