Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Що потрібно знати пенсіонерам, щоб уникнути відрахувань із пенсій

Опубліковано 16 липня 2014 року о 09:46

Звернення щодо стягнення на пенсію здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 50 цього Закону, суми пенсій, виплачені надмірно внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку. При цьому відрахування з пенсії провадяться на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону, провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Відрахування, які здійснюються на підставі рішень органів Пенсійного фонду України, - це наслідок переплати пенсії, коли пенсіонер отримав надмірно виплачені кошти. Пенсійний фонд ухвалює рішення про утримання з пенсії, якщо переплата виникла з вини пенсіонера або внаслідок подання страхувальником (роботодавцем) недостовірних даних про працівника, на підставі яких була призначена пенсія.

Переплата виникає з вини пенсіонера, якщо він, влаштувавшись на роботу, не інформує Пенсійний фонд про зміни свого стану. Загалом розмір пенсії, відповідно до законодавства, не залежить від розміру отриманої заробітної плати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії (у тому числі пов’язані зі зміною прожиткового мінімуму) залежать від факту працевлаштування. Тому пенсія працюючого пенсіонера або того, який займається підприємницькою діяльністю, інакше кажучи, належить до зайнятого населення, буде іншою.

При призначенні пенсії (проведенні перерахунку), людині повідомляють про її обов’язок у разі працевлаштування протягом 10 днів надати дані про це до органів Пенсійного фонду. Фахівець інформує пенсіонера, яку пенсію він буде отримувати надалі. Якщо людина не повідомить про такі зміни, в будь-якому випадку, Фонду стане про них відомо, тому що регулярно проводиться звірка даних з державними реєстрами загальнообов’язкового державного соціального страхування, юридичних та фізичних осіб-підприємців і виявляється факт працевлаштування, тоді і обчислюється переплата.

Також причиною для відрахувань із пенсії може стати зміна місця проживання. Наприклад, пенсіонери, які живуть на території радіоактивного забруднення, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримують доплату до пенсії. Також передбачена 20-відсоткова надбавка до загального розміру пенсії людині, яка мешкає на території зі статусом гірського населеного пункту. У таких випадках про зміну місця проживання пенсіонер зобов’язаний проінформувати органи Пенсійного фонду, і пенсію повинні перерахувати. Якщо ж людина такий факт замовчує, слід очікувати відрахування з пенсії.

Ще одна причина для відрахувань – зміна статусу одержувача. Наприклад, за законом пенсію у зв’язку із втратою годувальника до 23 років отримує дитина померлого годувальника, яка навчається на денній формі навчання. Свій статус студент підтверджує довідкою з навчального закладу. Але бувають випадки, коли посеред навчального року людина припиняє навчання, а пенсію продовжують нараховувати. Причиною відрахувань є також перегляд різних статусних посвідчень, наприклад, коли людину позбавляють статусу ветерана війни певної категорії тощо.

Переплати бувають і коли людина їде на постійне місце проживання до іншої країни, але не повідомляє про це Пенсійний фонд. Звичайно, що пенсії продовжують виплачуватися українцям, які живуть на території інших країн, але якщо це обумовлено спеціальними міждержавними угодами.

Одночасно із пенсії можуть утримуватися декілька відрахувань, але їх загальна сума не може перевищувати 50 % або 20 % від розміру пенсії, залежно від виду стягнення.

Щоб уникнути переплат пенсій, а внаслідок цього і відрахувань, пенсіонерам треба уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надмірно отримані кошти підлягають поверненню.

Для більш детальної інформації з даного приводу слід звертатись до:

Громадської приймальні управління та відділу перерахунку пенсій за адресою: м.Київ,вул.Кловський узвіз, 14-А, тел. 280-71-92, 280-71-62.

ПРИЙМАЛЬНІ ДНІ ТА ГОДИНИ:

Понеділок-Четвер: 9:00-18:00

П’ятниця : 9:00-16:45

Обідня перерва: 13:00-13:45


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux