Про легалізацію доходів громадян на сеансі телефонного зв’язку “гаряча лінія”
Нещодавно в ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” за участі начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб інспекції Андрія Сіленка.
Тематикою телефонної розмови стали питаннялегалізації доходів громадян та недопущення виплат заробітної плати в «конвертах».
До Вашої уваги представлені питання-відповіді, розглянуті під час телефонного сеансу:
1. З якими ризиками стикаються працівники, які погоджуються на отримання зарплати «в конвертах»?
Відповідь: Працівники, які погоджуються на заробітну плату «в конвертах», стикаються з наступними проблемами:
- відмова у виплаті належної заробітної плати через виникнення конфлікту з роботодавцем;
- відмова в оплаті щорічної відпустки або компенсації за неї;
- неможливість отримання повної або часткової компенсації за лікарняним листком;
- втрата права на соціальне забезпечення в разі безробіття, народження дитини тощо;
- низька пенсія через те, що пенсійні відрахування були здійснені не в повному обсязі;
- позбавлення соціального захисту в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
2. Яку відповідальність за законом несе роботодавець, що порушує трудове законодавство і використовує не задекларовану працю?
Відповідь: Для роботодавців-порушників українське законодавство передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. Згідно з Кодексом законів про адміністративні правопорушення, в разі порушення трудового законодавства, в тому числі відмови укласти трудовий договір з працівником, на роботодавця накладається штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
3. Яку відповідальність за законом несе роботодавець, що порушує трудове законодавство та незаконно звільняє працівників, матерів, які мають дітей до 3 років, і вагітних жінок із роботи?
Згідно із ст. 172 Кримінального кодексу України незаконне звільнення працівника з роботи, а також грубе порушення законодавства про працю тягне за собою штраф у розмірі до 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправні роботи на строк до 2 років.
Ті самі дії, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки та матері, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, тягнуть за собою штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів громадян, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльність на строк до 5 років, або виправні роботи на строк до 2 років, або арешт на строк до 6 місяців.
4. До кого можна звернутися, щоб повідомити про протиправні дії щодо трудового законодавства, виплат зарплати «в конвертах»?
Відповідь: Про факти порушення роботодавцем законодавства або при виплаті ним заробітної плати «в конверті» можете повідомлю вати мене - начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Андрія Сіленка за телефоном: 201-12-03 або особисто за адресою: Київ, вул. Лєскова, 2, каб. 024 (в робочі дні з 9 до 18 години, в п'ятницю - до 16 год. 45 хв.).
Крім того, звертаю Вашу увагу на те, що в Центрі обслуговування платників ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві (вул. Лєскова, 4) встановлена спеціальна скринька «Мої трудові права порушуються», де Ви можете залишити своє повідомлення про порушення трудових прав, отримання заробітної плати «в конверті» тощо.
5. Який рівень мінімальної заробітної плати на даний час та чи буде він підвищуватись найближчим часом?
Відповідь: Рівень мінімальної заробітної плати визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» у таких розмірах: з 1 січня - 1147 грн. та з 1 грудня - 1218 грн.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві