ПРИБУТОК
Чи нараховується штраф та пеня за несплату авансового внеску в квітні поточного року, якщо в податковій декларації з податку на прибуток за І квартал задекларовано збиток або відсутній прибуток?
Відповідь: Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПКУ.
Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
У разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов’язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому ПКУ.
Пунктом 126.1 ст.126 ПКУ визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Враховуючи викладене, платник податку, який протягом звітного (податкового) року повинен сплачувати авансові внески, але за підсумками першого кварталу не отримав прибутку або отримав збиток, має право не сплачувати авансові внески починаючи з другого кварталу такого року та до такого платника податку штрафні санкції, передбачені п.126.1 ст.126 ПКУ, не застосовуються за несплату авансового внеску в квітні поточного року.
Яка передбачена відповідальність за неподання звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій?
Відповідь: Відповідно до р.ІІІ Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом ДПА Україні від 31.01.2011 №56, подання Звіту та сплата податку на прибуток здійснюються у строки, встановлені Податковим кодексом України.
Документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку є податковою декларацію, розрахунком (п.46.1 ст.46 ПКУ).
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) передбачена п. 120.1 ст. 120 ПКУ.
Зокрема, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п.120.1 ст.120 ПКУ).
Враховуючи викладене, неприбуткова організація (установа) за неподання або несвоєчасне подання до контролюючих органів податкової декларації - Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, сплачує штраф у розмірі в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Чи сплачують авансові внески платники податку на прибуток, які перейшли на спеціальний режим оподаткування (ЄП або ФСП)?
Відповідь: Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток, доходи яких, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період перевищують 10 млн. грн., зобов’язані подавати у складі річної податкової декларації розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають ними сплачуватися наступні дванадцять місяців. Визначена у розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань.
Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПКУ).
Протягом 10 календарних днів з дня подання суб’єктом господарювання заяви контролюючим органом видається Свідоцтво платника єдиного податку або вмотивована відмова в застосуванні спрощеної системи оподаткування (п.299.5, п.299.8 ст. 299 ПКУ).
Для набуття і підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку сільськогосподарські товаровиробники не пізніше 20 лютого мають право подати до контролюючих органів документи, визначені у п.308.1 ст.308 ПКУ.
Довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви контролюючим органом за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку) (п.308.3 ст.308 ПКУ).
Тобто підставою для припинення сплати авансових внесків з податку на прибуток платником, який перейшов на спеціальний режим оподаткування (єдиний або фіксований сільськогосподарський податок), є отримання Свідоцтва платника єдиного податку або довідки про набуття (підтвердження) статусу платника ФСП.
Які фінансові санкції не застосовуються до платників податку на прибуток відповідно до п.6 підрозділу 10 р.XX «Перехідні положення» ПКУ?
Відповідь: Згідно з пунктом 6 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Податкового кодексу України не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року.
Відповідальність платників передбачено главою 11 розділу ІІ ПКУ.
Отже, до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року не застосовуються фінансові санкції, передбачені главою 11 розділу ІІ ПКУ.
Чи передбачена відповідальність платників податку на прибуток за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності та чи складають контролюючі органи протоколи про адміністративні правопорушення?
Відповідь: Відповідно до п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
У складі фінансової звітності платник податків зазначає тимчасові та постійні податкові різниці за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику.
Згідно до ст.164 прим.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання фінансової звітності, внесення неправдивих даних до фінансової звітності тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одно з зазначених порушень, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
КУпАП не передбачено право органів доходів і зборів складати протоколи про адміністративні правопорушення за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності, але положеннями ст.234 прим.1 КУпАП встановлено, що органи державної контрольно-ревізійної служби в Україні (з 23.11.2011 органи державної фінансової інспекції) розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням законодавства з фінансових питань (ст.164 прим.2), порушенням порядку припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (ч. третя – сьома ст.166 прим. 6).
З урахуванням викладеного, до платників податків у випадку неподання або несвоєчасного подання фінансової звітності передбачено адміністративну відповідальність.
Органи державної фінансової інспекції мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення на підставі ст.164 прим.2 КУпАП у випадках неподання або несвоєчасного подання фінансової звітності.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві