Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Питання оподаткування доходів фізичних осіб та негативні наслідки одержання зарплати «в конверті» обговорювались під час «гарячої лінії»

Опубліковано 22 грудня 2014 року о 16:41

Тема чергового телефонного сеансу «гаряча лінія», що відбулася в ДПІ Печерського району м. Києва, -  «Оподаткування доходів фізичних осіб. Негативні наслідки отримання «сірої» та заробітної плати «в конверті».

Розмовляла з платниками податків та зборів району й відповідала на усі питання, що цікавили додзвонювачів, начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ Світлана Чубка.

До Вашої уваги деякі запитання-відповіді, що обговорювались під час телефонного сеансу:

 

1.Які пільги передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб?

Відповідь:  Порядок сплати податку на доходи фізичних осіб встановлений розділом IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

  Нормами зазначеного розділу ПКУ передбачено наступні пільги платникам податку:
 - не включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу окремих видів доходів, зазначених у ст. 165 ПКУ;

-  отримання податкової знижки (ст. 166 ПКУ);

-  отримання податкової соціальної пільги, за умови, що розмір заробітної плати на місяць не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (ст. 169 ПКУ).

 

2.Чи необхідно фізичній особі, яка здає в оренду власне нерухоме майно реєструватись ФОП?
Відповідь:
Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.

    Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем.

 

3. За якою ставкою ПДФО оподатковуються виграші та призи?

Відповідь: Відповідно до п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі, зокрема, виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

     Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків

     Згідно з п.167.3 ст.167 ПКУ ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної абзацом першим п.167.1 ст.167 ПКУ, бази оподаткування щодо доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшу у державній та недержавній грошовій лотереї та виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) на користь резидентів або нерезидентів.

     Як виняток з абзацу першого цього пункту грошові виграші у спортивних змаганнях (крім винагород спортсменам - чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам-інвалідам, визначених у підпункті ”б” пп.165.1.1 п.165.1 ст.165 ПКУ) оподатковуються за ставкою, визначеною у п.167.1 ст.167 ПКУ.

 

4. Чи має право платник податку на податкову знижку за навчання, якщо освіта отримується в декількох навчальних закладах (у т.ч. за кордоном)?

Відповідь. Платник податків, який навчається в декількох навчальних закладах України, за умови виконання всіх умов передбачених Податковим кодексом України, має право скористатися податковою знижкою на навчання. Платники податків які навчаються за кордоном права на податкову знижку в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти не мають.

 

5. Які негативні наслідки при отриманні заробітної плати «в конверті»?

Відповідь: Працівник на  неофіційній роботі  фактично позбавлений: допомоги по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною; допомоги  в зв’язку з вагітністю та пологами; допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи; одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності та в інших випадках, передбачених законодавством.

Нелегальна зайнятість та нелегальна заробітна плата – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні та нешкідливі умови праці, права на відпочинок, оплачувану відпустку тощо.

 

6. Куди можна звернутися або кого повідомити про отримання заробітної плати «в конверті»?

Відповідь: В Центрах обслуговування платників податків встановлена спеціальна скринька «Мої трудові права порушуються», де Ви можете залишити своє повідомлення про порушення трудових прав, отримання заробітної плати «в конверті» тощо.

ЦОП ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві знаходиться за адресою: вул. Лєскова, 4.

 

ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux