Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

ПІЛЬГОВИЙ СТАЖ

Опубліковано 21 березня 2014 року о 09:28

Чимало людей звертаються в управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва з питанням підтвердження пільгового стажу. Надаємо роз”яснення що треба робити майбутнім пенсіонерам які працювали у нашій країні у важких і шкідливих умовах.

Пільговий стаж  - це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або спецефічних умовах упродовж повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджено постановами Кабінету Міністрів України. А Порядок застосування Списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, урегульований наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року.

Пільговий стаж і атестація робочого місця

Під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного п”ятирічного періоду роботи за шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються для обчислення відповідного стажу впродовж п”яти років після затвердження її результатів, якщо протягом цього часу на такому підприємстві докорінно не змінювалися умови і характер праці, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни таких умов має проводитися позачергова атестація. Такий самий порядок застосовується в разі припинення діяльності підприємства, установи, організації з визнанням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97р., до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на такому підприємстві на виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних п”яти років за умови, що протягом цього часу на підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці.

Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 року, п”ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, і період роботи впродовж наступних п”яти років за умови, що протягом цього часу на підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці. Якщо ж атестація із 21.08.1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 року, право не підтвердилося, до пільгового стажу зараховується лише період роботи зі шкідливими умовами праці на такому підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядку проведення атестації робочих місць. У такому самому порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилося.

У разі непідтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом п”яти років з дати попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на такому підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджено.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Документи які підтверджують пільговий стаж:

  1. Трудова книжка (або уточнюючі довідки підприємств)

Довідки за списками №1 і 2 (для підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці). Вони є обов”язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається, у яких умовах працювали;

  1. особи і чи були вони зайняті певними роботами протягом повного робочого дня.

Під повним робочим днем розуміють виконання робіт не меньш як 80% робочого часу.

У довідці за списками №1 і 2 мають бути вказані такі дані:

-         періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу;

-         професія або посада;

-         характер виконуваної роботи;

-         розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) списків, які передбачають такі роботи;

-         первинні документи за час викрнання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

-         Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або іх правонаступники.

Крім пільгової довідки, надається копія наказу(наказів) підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право відповідних працівників на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками №1 і 2.

Якщо підприємство ліквідовано.

У разі ліквідації підприємства і відсутності при цьому правонаступника підтвердження періодов роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановленої для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України (постанова правління №18 від 10.11.2006 року) за погодженням з Мінпраці та Мінфіном, відповідними комісіями, які створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в кожній області.

Згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, для підтвердження стажу роботи необхідно подати до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання такі документи:

-         заяву про підтвердження стажу роботи;

-         довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;

-         трудову книжку;

-         документи, видані архівними установами (зокрема довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати ( у разі відсутності – довідку про їх відсутність).

Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, розглядає заяви про підтвердження

Законодавство передбачає можливість підтверджувати пільговий стаж винятково первинними документами за час виконання роботи особи. Свідки можуть підтвердити лише стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, але не на пільгову. Порядок підтвердження трудового стажу свідками визначений постановою КМУ “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” № 637 від 12.08.1993 року.

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux