Оподаткування інвестиційного прибутку , отриманого ФО-нерезидентом від продажу інвестиційного активу
Платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (пп.162.1.2 п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України)
Об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в України (п.163.2 ст.163 Кодексу).
Відповідно до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у пп.165.1.2 і 165.1.40 п.165.1 ст.165 Кодексу (пп.164.2.9 п.164.2 ст.164 Кодексу).
Доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами Розділу IV Кодексу для нерезидентів) (пп.170.10.1 п.170.10 ст.170 Кодексу.
Порядок оподаткування інвестиційного прибутку здійснюється відповідно до п.170.2 ст.170 Кодексу.
Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік (пп.170.2.1 п.170.2 ст.170 Кодексу).
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп.170.2.4 - 170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу(крім операцій з деривативами) (пп.170.2.2 п.170.2 ст.170 Кодексу).
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року (пп.170.2.6 п.170.2 ст.170 Кодексу).
Відповідно до пп.170.2.9 п.170.2 ст.170 ПКУ податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у пп. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
При застосуванні платником податку норм підпункту 170.2.9 цього пункту податковий агент - професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів.
Згідно ч. 8 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV ”Про цінні паперита фондовий ринок” правочини щодо цінних паперів повинні вчинятися за участю або посередництвом торгівця цінними паперами, крім випадків: розміщення емітентом власних цінних паперів; викупу та продажу емітентом власних цінних паперів;проведення розрахунків з використанням неемісійних цінних паперів; розміщення казначейських зобов’язаньУкраїни; внесення цінних паперів до статутного (складеного) капіталу юридичних осіб; дарування цінних паперів; спадкування та правонаступництва цінних паперів;вчинення правочинів, пов’язаних з виконанням судових рішень; вчинення правочинів у процесі приватизації. При цьому, правочини щодо цінних паперів, вчинені без участі (посередництва) торговця цінними паперами, крім випадків, передбачених частиною восьмою цієї статті, є нікчемними.
Разом з тим, запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в підпункті 170.2.8 цього пункту.
Отже, дохід, отриманий фізичною особою – нерезидентом на території України у вигляді інвестиційного прибутку, включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується за ставками 15 (17)%, визначеними п.167.1 ст.167 Кодексу.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві