Медіаграмотність: як розпізнати відеофейк
Працювати з відеофейком складніше, ніж із зображеннями, оскільки простого способу пошуку по відео немає. Якщо ви запідозрили, що знайдене вами відео неправдиве, спробуйте такі способи.
По-перше, якщо ви переглядаєте вбудоване вікно YouTube на якомусь сайті, перейдіть на сам YouTube, щоб отримати про ролик більше інформації (для цього клікніть на логотип відеосервісу в правому нижньому кутку).
Коли ж найочевидніших ознак відеофейка немає, радимо звернути увагу на таке.
Якщо в самій назві відео вказана свіжа дата і, до того ж, цей ролик багаторазово заливається на YouTube протягом короткого періоду часу, є висока ймовірність того, що це фейк. Виберіть ролик із найбільшою кількістю переглядів і почитайте під ним коментарі – високою є ймовірність того, що серед тих, хто переглянув відео, є люди, які бачили оригінал і навіть розмістили на нього посилання.
Крім того, звертайте увагу на деталі на відео – назви об’єктів, автомобільні номери, вуличні таблички. За ними часто можна визначити, про що насправді йдеться.
Ще один спосіб — опишіть ключовими словами те, що бачите на відео, і введіть це в пошук YouTube або Google.
І ще спосіб – зробіть зняток (скріншот) найбільш показового або яскравого кадру з відео і залийте його в пошук зображень у Google. Є ймовірність того, що колись хтось писав новину з цим відео і використовував яскравий зняток як ілюстрацію. Саме так іноді можна знайти першоджерело.
Джерело: Stopfake.org.