З 01 січня вступили в силу зміни до законодавства про пенсійне забезпечення
Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва повідомляє, що з1 січня 2015 року набув чинності закон України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян, а саме:
Стаття 50 Закону України «Про прокуратуру»:
1) зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії з 70 до 60;
2) позбавляються права на одержання пенсії особи, звільнені з роботи у зв'язку з притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року:
1) зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії з 70 до 60;
2) особи звільненні з роботи в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класного чину або позбавлені класного чину за вироком суду, втрачають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Право на одержання пенсії, передбаченої цією статтею, позбавляються також особи, звільнені з роботи у зв’язку з засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією. У таких випадках пенсія прокурорам і слідчим призначається на загальних підставах;
Стаття 39, 50-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:
1) статтю 39 виключено
2) доплата за проживання на забрудненій території починаючи з 01.01.2015 року не встановлюється
3) щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю призначається у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України;
4) щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України;
5) додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи з урахуванням інших доходів не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
6) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
7) умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Стаття 31, 37, 371 Закону України «Про державну службу»:
1) скасовано норму щодо здійснення щомісячних виплат державним службовцям у відставці до досягнення пенсійного віку
2) зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії з 70 до 60;
3) виключено норму щодо порядку виплати дострокової пенсії у період роботи (аналогічне положення передбачено пунктом 6 Прикінцевих положень Закону №76);
Стаття 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»:
- позбавлення права на пенсію за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Стаття 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку»:
- відповідну статтю виключено. Пенсії за півтора роки до досягнення пенсійного віку особам, яких звільнено з роботи у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я, не призначаються. Виплата раніше призначених пенсій продовжується. Дострокові пенсії, призначені до набрання чинності цим законом № 76, працюючим пенсіонерам не виплачуються (п. 6 Прикінцевих положень Закону №76).
Стаття 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»:
1) зменшено відсоток для обчислення пенсії з 80 до 60, для пенсій по І та ІІ групі інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві з 80 до 60 та з 60до 50 відповідно, для пенсій у зв’язку з втратою годувальника – з 80 до 60 – для трьох утриманців, з 60 до 50 – для двох утриманців;
2) науковий (науково-педагогічний) працівник, звільнений у зв’язку із засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, позбавляється права на одержання пенсії, передбаченого цією статтею. У таких випадках пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам призначається на загальних підставах.
Пункт “в” статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему»:
- положення виключено. Пенсії до досягнення пенсійного віку вивільненим особам, не призначаються. Виплата раніше призначених пенсій продовжується. Дострокові пенсії, призначені до набрання чинності цим законом № 76, працюючим пенсіонерам не виплачуються (п. 6 Прикінцевих положень Закону №76).
Стаття 21 Закону Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування»:
- посадова особа місцевого самоврядування, звільнена з посади або яка достроково припинила свої повноваження в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї або набрання законної сили рішення суду щодо притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, позбавляється права на одержання пенсії, передбаченої ч. 7 цієї статті. У таких випадках пенсія посадовій особі місцевого самоврядування призначається на загальних підставах.
Стаття 20 Закону України «Про статус народного депутата»:
1) зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії з 70 до 60
2) умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України;
3)позбавлення права на пенсійне забезпечення народного депутата України, повноваження якого припинено достроково у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього, або за рішенням суду в разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, або якого було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, з наслідком чого не стало дострокове припинення повноважень цього народного депутата. У таких випадках пенсія народному депутату України призначається на загальних підставах.
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»:
- розмір підвищення до пенсії визначається Кабінетом Міністрів України.
Пункт 7 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:
- Положення виключено. Але аналогічне положення передбачено пунктом 6 Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76: Установити, що достроково призначені пенсії за віком з урахуванням пункту «в» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему», статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та статті 49 Закону України «Про зайнятість населення», до набрання чинності цим Законом, працюючим пенсіонерам не виплачуються.
Стаття 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»:
1) зменшено відсоток від грошового утримання для обчислення пенсії з 70 до 60;
2) умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України;
Стаття 49 Закону України «Про зайнятість населення»:
- статтю виключено. Пенсії до досягнення пенсійного віку вивільненим особам, не призначаються. Виплата раніше призначених пенсій продовжується. Дострокові пенсії, призначені до набрання чинності цим законом № 76, працюючим пенсіонерам не виплачуються (п. 6 Прикінцевих положень Закону №76).
Зарплата для обчисленнярозмірівпенсій за Законом України "Про загальнообов'язковедержавнепенсійнестрахування", починаючи з 1 січня 2015 року, буде визначатися з урахуваннямпоказникасередньоїзаробітної плати, обчисленого як середнійпоказник за 2011, 2012, 2013 роки.
Також з нового року скасовуютьсязаконодавчінормищодоможливостіпризначеннядостроковихпенсій особам, звільненимроботи не більшеніж за 1,5 роки у зв'язку з ліквідацієюпідприємства, організації, скороченнямштатів і за станом здоров'я.
Порядок перерахункупенсій, призначенихнародним депутатам Українипрацівникампрокуратури, суддям, державнимслужбовцям буде визначатисяКабінетомміністрівУкраїни.
За більш детальною інформацією рекомендуємо звертатись до громадської приймальні управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 14А. Приймальні дні та години: понеділок-четвер 9:00-18:00; п’ятниця: 9:00-16:45; обідня перерва: 13:00-13:45. Телефони для довідок: 480-71-62.