Як зрозуміти, чи готова дитина до школи, – роз’яснила фахівчиня Інклюзивно-ресурсного центру № 6 Олена Лабунець
Як зрозуміти, чи готова дитина до школи, чи зможе спокійно висидіти під час уроків – на ці та інші запитання дала відповіді фахівчиня Інклюзивно-ресурсного центру № 6 Печерського району м.Києва Олена Лабунець.
У якому віці віддавати дитину до школи?
Однозначної відповіді немає. Хоч би як хотілося знайти безапеляційну рекомендацію – пам'ятайте: кожен випадок – унікальний. Тільки батьки можуть вирішити – у шість чи сім років дитині настав час поповнювати ряди першокласників. Яке рішення ви не прийняли б, воно буде правильним, але потрібно врахувати деякі нюанси.
Інтелектуальна готовність до школи передбачає здатність дитини до узагальнення, порівнювання об'єктів, визначення їх основних ознак та вміння робити висновки. Відмінним тренуванням буде вирішення простих завдань зі спеціальних збірників для дошкільної підготовки. Знання літер та цифр, форм та кольорів, підготовка руки до письма – базові навички, без яких буде складно.
Соціально-психологічна готовність дитини до школи
Життя першокласника – це нові знання. Це ціле життя зі своїм укладом. Тому, крім класичного знання букв і цифр, важливо опрацювати такі навички:
- Вміння слухати та концентрувати увагу.
- Навички спілкування з однолітками та старшими (вчителями).
- Здатність контролювати поведінку.
- Вміння самостійно себе обслуговувати (вчасно перевдягатися перед фізкультурою; акуратно скласти речі в роздягальні; знайти потрібний кабінет, якщо відбився від компанії; не соромитися купити булочку в їдальні, коли зголоднів).
- Вміння просити про допомогу (сказати вчителю, якщо щось болить; швидко зреагувати на появу незнайомця, який просить пройти за ним тощо)
Головний критерій – не календарний вік, а інтелектуальна та психологічна готовність до школи. Потрібно відсторонитися від громадської думки і зрозуміти, що дитина не повинна брати участь у гонці з дітьми ваших друзів. Готовий? Чудово. Не готовий? Прекрасно! Якщо дитині надто складно дається дисципліна та концентрація уваги – це не привід змушувати його вчитися з-під палиці. Можливо, йому потрібно ще трохи часу. Якщо сумніваєтеся — сходіть до дитячого психолога: фахівець допоможе вибрати правильну стратегію.
Готуємось заздалегідь
Підготовка до школи починається не за місяць чи два до шкільної лінійки. Це – поступовий процес, який включає вироблення режиму дня.
Шкільні вправи та завдання – не найскладніше в порівнянні з раннім підйомом, якщо дитина звикла валятися в ліжку до обіду. Першокласнику буде набагато легше влитися в новий розпорядок дня, якщо організм звикне до шкільного режиму заздалегідь.
З батьківською підтримкою – і навчання у радість
Хоч би як ви намагалися ідеально підготувати дитину до школи, важливо вчасно відключити батьківський перфекціонізм. У першому класі діти лише навчаються вчитися. Головне – підтримка та розуміння близьких. Прислухайтеся до своїх дітей, допомагайте знайти позитив у навчанні. Настрій батьків і вміння мотивувати дитину – набагато важливіше за те, у 6 або 7 років дитина піде до школи.
Прислухайтеся до своєї дитини, налаштовуйтесь на позитивну хвилю – і дилема «школа чи садок» вирішиться з найкращим результатом!
Джерело: Інклюзивно-ресурсний центр № 6
Печерського району м. Києва