Проблема насильства щодо жінок
На шляху утвердження статевої рівності в суспільстві, в різних його організаційних структурах, забезпечення прав та основних свобод людини суттєвою перешкодою є насильство, Як соціальний феномен воно інтегроване в культуру народів багатьох країн світу.
Найбільш потерпають у суспільстві від насильства, як правило, жінки. Останнім часом світове співтовариство приділяє цій проблемі багато уваги.
У спеціальному документі під назвою "Платформа дій", прийнятому на конференції, зазначено: "Форми насильства за ознакою статі, зокрема такі, як побиття, домашнє насильство, сексуальна наруга, сексуальне рабство та експлуатація, міжнародна торгівля жінками й дітьми, примушування до повійства, сексуальні домагання, насильство, зумовлене культурними забобонами, расизмом і расовою дискримінацією, ксенофобією, порнографією, етнічною чисткою, збройними конфліктами, іноземною окупацією, релігійним та антирелігійним екстремізмом і тероризмом, є несумісними з гідністю і цінністю людської особистості, з ними необхідно боротися і викорінювати їх. Слід виступати проти будь-яких порушень прав жінки у сучасному суспільстві. Основну роль у цій боротьбі має відігравати уряд, його дії повинні бути скеровані на вироблення чіткої стратегії анти насильницької діяльності у загальнодержавному масштабі, на запобігання будь-яких проявів насильства щодо жінок в особистому й суспільному житті".
Проблема насильства щодо жінки є надзвичайно актуальною і для України. Без подолання цього згубного явища у суспільстві неможливо створити сприятливі умови для самореалізації людини, вільного її волевиявлення, розвитку паритетної демократії, реалізації принципу рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків.
Статистика останніх років є невтішною. Це при тому, що, як стверджують юристи, у правоохоронних органах реєструється лише десята частина випадків зґвалтування. Здебільшого різні види насильства щодо жінок і дівчат, особливо домашнє сексуальне та психологічне, залишаються "прихованими". На жаль, на тлі загального зростання злочинності в країні злочини, скоєні на сексуальному грунті, розкриваються дедалі рідше.
Особливо небезпечним є сексуальне насильство щодо маленьких дівчаток та дівчат-підлітків.
Найважчим сексуальним злочином щодо дівчат є вступ з ними у статеві зносини. Якщо взяти до уваги ще й тих жінок, які хоч раз підпадали під небезпеку зґвалтування, виявиться, що кожна десята з опитуваних піддавалася у своєму житті сексуальної агресії.
1. Процес реформування українського суспільства супроводжується погіршенням, зниженням соціального статусу жінок, що виявляється у збільшенні випадків прямого фізичного і сексуального насильства щодо них.
2. Поширення повійства зумовлене не лише різким зниженням рівня життя більшої частини населення України, а й майже повною відсутністю заходів, спрямованих на моральне, статеве, релігійне виховання молоді.
3. Сімейного насильства (побої та образи) здебільшого зазнають жінки, які мають кращу, ніж чоловіки, роботу (або більш високу освіту), а також жінки, чоловіки яких не мають роботи і перебувають у стані стресу.
4. Сімейне насильство міцно укорінилося в суспільстві, у системі його норм і правил, якими передбачають певну "чоловічу" та "жіночу" поведінку індивідів. Тому більшість жінок ще не бачать у насильстві щодо них суспільне значущої проблеми, а розглядають його як суто власну проблему, зумовлену невдалим вибором партнера.
Об'єктом дослідження були чотири категорії респондентів:
• жінки, які зазнають насильства, в сім'ї з боку чоловіка;
• жінки, які працюють у сфері сексуальних послуг (повії);
• жінки, які зазнали сексуальних домагань на роботі;
• студентки вищих навчальних закладів (ця категорія опитувалася з метою вивчення таких видів насильства, як зґвалтування та сексуальні домагання, а також словесна образа в молодіжному середовищі).
Ініціаторами насильства у сім'ях є переважно чоловіки. Вони порівняно з жінками більш схильні до здійснення тяжких актів насильства (побиття, використання вогнепальної та холодної зброї). Насильство, здійснюване чоловіком, потенційно більш небезпечне для об'єкта насильства. Чоловік може завдати жінці тяжких тілесних ушкоджень. Акти насильства, вчинені чоловіком, мають тенденцію повторюватися. Часто вони скоюються стосовно вагітних жінок.
Жінка набагато більше залежна від сімейних обов'язків. Часто вона позбавлена альтернативи свого існування і змушена миритися з насильницькою поведінкою чоловіка. Щоправда, ініціатором сімейного насильства може виступати й сама жінка, хоч таких випадків втричі менше. Проте наявність у жінки схильності до насильства примушує переглянути традиційне сприйняття цього явища як суто жіночої проблеми.
За даними дослідження, дискримінація жінок в Україні найчастіше відбувається у сім'ї, незважаючи на те, що саме сім'я має емоційно підтримувати своїх членів, забезпечувати їм відчуття психологічної захищеності. Існує дискримінація жінок й в інших суспільних сферах.
Важко переоцінити значення сім'ї і дітей у житті кожної жінки. Хороша сім'я зі стабільними стосунками і здорові діти для більшості жінок є символом власного щастя і добробуту. В умовах економічної та соціальної кризи саме сім'я мала б стати для людини надійним притулком, захистом від зовнішніх стресів, саме в сім'ї вона мала б знаходити підтримку й опору в житті. Однак реальна ситуація, ж засвідчують дані опитування, на жаль, є іншою. Найбільша кількість конфліктів виникає саме в сім'ї: між чоловіком і дружиною, батьками і дітьми, Сім'я виявилася більш конфліктним середовищем, ніж вулиця, транспорт, сфера професійної діяльності. Деякі конфлікти в сім'ї завершуються прямим посяганням на недоторканність та фізичним насильством щодо жінок (побої, тілесні ушкодження тощо). Отже, саме сім'я під час суспільних криз стає місцем, де людина висловлює своє невдоволення життєвими негараздами, скаржиться, виявляє свої негативні емоції.
Як зазначалося, проблема домашнього насильства протягом тривалого часу замовчувалася і не знаходила адекватного відображення у засобах масової інформації. Тому в свідомості людей міцно укорінився ряд стереотипних уявлень (міфів) про причини та особливості прояву актів насильства щодо жінок, у тому числі насильства сімейного.