Про питання декларування доходів громадян під час Інтернет-конференції говорила начальник доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ Печерського району
Нині актуальна тема декларування доходів громадян, отриманих у 2014 році, стала приводом проведення чергової Інтернет-конференції у Державній податковій інспекції Печерського району. Платники податків мали можливість отримати фахові відповіді на питання, що їх цікавили.
В режимі он-лайн із громадянами розмовляла Світлана Чубка, начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб районного податкового відомства.
До Вашої уваги основні запитання та відповіді до них:
1. В яких випадках можна не подавати декларацію про майновий стан та доходи громадян?
Відповідь: Відповідно до п.179.4 ст.179 Кодексу від обов’язку подання декларації звільняються незалежно від виду та суми отриманих доходів платники податку, які є :
- неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року. Поряд з цим, обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації в цьому випадку покладається на опікуна або піклувальника (п. 179.6 ст. 179 Кодексу). Тобто, податкова декларація про майновий стан і доходи від імені платника податку, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником (одним з батьків) до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої особи (особи, визнаної судом недієздатною).
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
- в інших випадках, визначених розділом IV Кодексу.
2. Яким чином можна подати податкову декларацію?
Відповідь: Податкова декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:
- особисто платником або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.
При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, встановленого статтею 49 Кодексу, а при поданні в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін (п. 49.5 ст. 49 Кодексу).
Крім цього слід зазначити, що обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на таких осіб:
опікуна або піклувальника - щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;
спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) - щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;
державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.
3. Чи несе відповідальність особа у разі заниження нею податкового зобов’язання у декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь: Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов’язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Крім того, після закінчення встановлених Податкового кодексу України строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня (підпункт 129.1.1 пункт 129.1 статті 129 Податкового кодексу України).
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (абз. другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, при виявленні контролюючим органом заниження податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в річній декларації про майновий стан і доходи, до фізичної особи застосовується штраф у розмірі 25% або 50% суми донарахованого податкового зобов’язання, пеня та адміністративна відповідальність.
У разі виправлення помилок шляхом подання нової звітної декларації про майновий стан і доходи до закінчення граничного терміну подання, відповідальність за заниження податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб не застосовується.
4. До кого можна звернутися громадянам Печерського району для отримання консультації щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації?
Відповідь: Громадяни Печерського району можуть отримати необхідну консультаційну допомогу щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації в ЦОПі ДПІ Печерського району за адресою: вул.Лєскова, 4, віконечко № 15, тел. 201-89-09. Також, інформація надається в каб. №021, що за адресою: вул.Лєскова, 2, тел. 201-13-27.
5. Куди потрібно подавати заповнені декларації про майновий стан та доходи громадян, отримані у 2014 році?
Відповідь: Громадянам, що зареєстровані в ДПІ Печерського району, необхідно подавати декларації в Центр обслуговування платників за адресою: вул. Лєскова, 4, у віконечка з №1 по №6. З питаннями звертайтеся до консультанта-модератора, тел. 201-89-04.
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві