Перший заступник начальника ДПІ у Печерському районі провела для платників Інтернет-конференцію
На першій у новому році Інтернет-конференціі, що відбулася днями в ДПІ Печерського району, були підняті основні питання щодо початку кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2014 році, та обов`язкового виконання платниками вимог Податкового кодексу України.
У форматі он-лайн давала повні та згідно із податковим законодавством відповіді на питання платників Лариса Дзюбенко, перший заступник начальника ДПІ Печерського району.
Пропонуємо деякі запитання-відповіді, що обговорювались:
1. Хто зобов`язаний подати декларацію про майновий стан та доходи громадян, отримані у минулому році?
Відповідь: Податкову декларацію про майновий стан і доходи зобов’язані подавати:
- фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності (ст. 177 Кодексу);
- фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (ст. 178 Кодексу);
- іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України мають відобразити у річній податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (пп. 170.10.4 п. 170.10 ст. 170 Кодексу);
- платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п.179.3 ст. 179 Кодексу).
2. Які доходи необхідно декларувати?
Відповідь: Обов'язкове подання декларації про майновий стан і доходи, отримані в 2014 році, передбачено для тих громадян, які отримували доходи не від податкових агентів, і доходи, з яких протягом року податок не утримується. А саме:
- доходи від нерезидентів (іноземні доходи) (пп.170. 11 ст.170 Податкового кодексу України);
- доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав та інше); (пп.170.2.1 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу України);
- благодійна допомога (п.170.7 ст.170 Податкового кодексу України);
- доходи від надання майна в оренду фізичним особам (п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України);
- доходи, отримані платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав (ст.174 Податкового кодексу України);
- продаж (обмін) об’єктів рухомого (нерухомого) майна (ст.172, ст.173 Податкового кодексу України);
- інші доходи, які не були оподатковані протягом року за місцем виплати доходу (пп.14.1.54. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Декларація про майновий стан подається до податкової інспекції за місцем реєстрації (згідно з паспортними даними) до 1 травня 2015 року.
Платники Печерського району подають декларацію в Центр обслуговування платників, що за адресою: вул.Лєскова, 4. Телефон консультанта-модератора: 201-89-04.
3. Який алгоритм розрахунку податкової знижки на навчання?
Відповідь: Відповідно до пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Порядок застосування податкової знижки передбачений ст.166 ПКУ.
Згідно із пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п.164.6 ст.164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
При цьому, пп. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.
Відповідно до п. 164.6 ст. 164 ПКУ під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.
Враховуючи вищевикладене, алгоритм нарахування податкової знижки за навчання розраховується наступним чином:
визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на суму єдиного соціального внеску (ЄСВ) та податкової соціальної пільги (ПСП) з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 р. ІV ПКУ. При цьому інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;
на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат, яку дозволяється включити до податкової знижки, яка не повинна перевищувати для студентів, які навчаються на заочній, вечірній, дистанційній формі навчання – 18000 грн. (1500 грн. х 12 міс.), для денної форми навчання – 15000 грн. (1500 грн. х 10 міс.);
розраховується сума податку на доходи фізичних осіб на яку зменшуються податкові зобов’язані у зв’язку з використанням права на податкову знижку шляхом різниці між базою оподаткування та понесеними платником податку витратами на оплату за навчання, помноженої на ставку податку.
здійснюється порівняння розрахункової суми податку із сумою податку, фактично утриманого із заробітної плати за рік.
У разі, якщо сума податку, утриманого із заробітної плати перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платнику податку.
При цьому, відповідно до п. 179.8 ст. 179 ПКУ сума, що має бути повернута зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
4. Чи потрібно подавати річну декларацію про майновий стан та доходи у разі отримання об’єкту спадщини, який згідно Податкового кодексу оподатковується за нульовою ставкою?
Відпоідь: Згідно з пунктом 174.3 статті 174 Податкового кодексу України особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
Водночас, пунктом 179.2 статті 179 Податкового кодексу визначено, що обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Враховуючи зазначене, фізичні особи – платники податку, що одержали дохід у вигляді спадщини (подарунку), який згідно із Податковим кодексом оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації
5. До кого можна звернутися громадянам Печерського району для отримання консультації щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації?
Відповідь: Громадяни Печерського району можуть отримати необхідну консультаційну допомогу щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації в ЦОПі ДПІ Печерського району за адресою: вул.Лєскова, 4, віконечко № 15, тел. 201-89-09. Також, інформація надається в каб. №021, що за адресою: вул.. Лєскова, 2, тел. 201-13-27.
Звертаю увагу, що вся інформація щодо декларування громадянами своїх доходів є також на офіційному сайті Державної фіскальної служби України за посиланням: http://sfs.gov.ua, у банері «Декларування доходів громадян 2015».
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві