Марина Порошенко презентувала освітню програму навчальної дисципліни «Інклюзивна освіта»
8 листопада дружина Президента України Марина Порошенко взяла участь у роботі IV Міжнародного конгресу зі спеціальної педагогіки та психології «Педагог в інклюзивному просторі: траєкторія фахової самоактуалізації». Захід проходив на базі Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди.
Серед учасників – науковці й освітяни зі всієї України, корекційні педагоги, керівники навчальних закладів, представники громадських організацій та батьківських об’єднань.За словами Марини Порошенко, сьогодні інклюзивна реформа є однією з найуспішніших в Україні. «Завдяки цій реформі 12 тисяч дітей з особливими освітніми потребами вже долучилися до навчання в загальноосвітніх школах, у яких по всій країні вдалося відкрити 180 Медіатек та 130 Ресурсних кімнат. Також за нашою ініціативою вже розпочали роботу 487 Інклюзивно-ресурсних центрів, які почали надавати кваліфікований супровід особливим дітям протягом всього періоду навчання», - зазначила дружина Президента.
Для підготовки працівників ІРЦ цього року Фонд Порошенка розробив і видав навчальний посібник «Організаційно-методичні засади діяльності Інклюзивно-ресурсних центрів».
І сьогодні, звертаючись до учасників Конгресу, Марина Порошенко презентувала базову освітню програму навчальної дисципліни «Інклюзивна освіта», яка спрямована на підготовку майбутніх педагогів та слухачів системи післядипломної педагогічної освіти.Мета програми – створення умов для розвитку інклюзивної освіти в Україні на основі оволодіння педагогами компетентностями у сфері міжнародного та європейського законодавства про інклюзивну освіту. А також – у контексті організації та управління інклюзивною освітою, знаннями й діагностичними уміннями щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному освітньому середовищі.
Розроблена Програма може бути використана для складання навчальних модулів інших дисциплін з урахуванням особливостей закладу вищої освіти, контингенту студентів та їх спеціалізації. Документ включає чотири змістових модуля.
І модуль – «Інклюзивна освіта як сфера відповідальності держави та громадянського суспільства», – у якому розглядаються місія інклюзивної освіти та механізми її забезпечення у міжнародних документах і законодавстві; національне законодавство у сфері інклюзивної освіти; зарубіжний досвід інклюзивної освіти.
ІІ модуль – «Державно-громадське управління інклюзивною освітою» – спрямований на ознайомлення з мережею закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами; рівнями, підходами й специфікою управління інклюзивною освітою.ІІІ модуль – «Дитина з особливими освітніми потребами як суб’єкт інклюзивної освіти», – присвячений розгляду особливостей розвитку дітей з особливими освітніми потребами; комплексній технології визначення особливих освітніх потреб дитини; впровадженню Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків (МКФ-ДП).
У ІV модулі – «Організація освітнього процесу в умовах інклюзивної освіти» – розглядаються універсальний дизайн інклюзивного освітнього середовища; індивідуальна програма розвитку дитини з особливими освітніми потребами; технології навчання в інклюзивному освітньому середовищі; технологія оцінювання результатів навчання; додаткові освітні послуги та морально-етичні аспекти професійно-педагогічної діяльності в інклюзивному освітньому середовищі.
Під час презентації, Марина Порошенко зауважила, що запропонована освітня програма послугує не лише підготовці педагогічних працівників до роботи з особливими дітьми, а й буде сприяти формуванню толерантності й розуміння проблем іншості в українському суспільстві.
Джерело: Адміністрація Президента України