Єдиний податок для юридичних осіб – суб’єктів господарювання (спрощена система оподаткування)
1. Як визначається дохід для платника ЄП - ЮО при продажу ОЗ?
Відповідь: Відповідно до п. 292.2 ст. 292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
2. Чи мають право ЮО - платники ЄП здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованностей)?
Відповідь: Відповідно до п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Бартерна (товарообмінна) операція - господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору (пп. 14.1.10 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, юридичні особи - платники - єдиного податку не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом ніж грошовим.
3.Чи передбачена відповідальність за невнесення змін до свідоцтва платника ЄП щодо місця провадження господарської діяльності ЮО?
Відповідь: Відповідно до пп. 4 п. 299.11 ст. 299 ПКУ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) у свідоцтві юридичної особи - платника єдиного податку зазначається місце провадження господарської діяльності.
У разі зміни місця провадження господарської діяльності платниками єдиного податку четвертої та шостої груп разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни, подається заява про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – заява) (п. 298.6 ст. 298 ПКУ).
До раніше виданого свідоцтва платника єдиного податку в день подання платником єдиного податку заяви контролюючим органом вносяться зміни щодо місця провадження господарської діяльності (пп. 3 пп. 299.12 ст. 299 ПКУ).
Крім того, пп. 299.13 ст. 299 ПКУ визначено, що за бажанням платника єдиного податку раніше видане свідоцтво може бути замінено у разі наявності у такого платника податку обставин, визначених у п. 299.12 ст. 299 ПКУ, та отримано нове свідоцтво у порядку, визначеному ст. 299 ПКУ. До отримання нового свідоцтва платник єдиного податку здійснює господарську діяльність на підставі раніше виданого свідоцтва, яке повертається контролюючому органу у день отримання нового свідоцтва.
Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПКУ за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій (п. 300.1 ст. 300 ПКУ).
Враховуючи вищенаведене, ПКУ не передбачена відповідальність за невнесення змін до свідоцтва платника єдиного податку у разі неподання платником заяви щодо внесення змін до раніше виданого свідоцтва.
У разі виявлення контролюючими органами під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку вимог, встановлених гл. 1 р. XIV ПКУ, свідоцтво платника єдиного податку анулюється за рішенням контролюючого органу на підставі акта перевірки (пп. 299.16 ст. 299 ПКУ).
4. Яким чином філія (без статусу ЮО) здійснює перехід на спрощену систему оподаткування?
Відповідь: Відповідно до пп.291.5.6 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку.
Доходом платника єдиного податку є для юридичної особи - будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 ПКУ (пп.2 п.292.1 ст.292 ПКУ).
Отже, у податковій декларації платника єдиного податку – юридичної особи відображається обсяг доходу в цілому по юридичній особі з урахуванням відокремлених підрозділів. Філії не можуть самостійно перейти на спрощену систему оподаткування, оскільки не мають статусу юридичної особи.
Якщо юридична особа переходить на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, то при поданні заяви до контролюючогооргану про застосування спрощеної системи оподаткування обов’язково вказується інформація по всіх філіях.
Перелік філій зазначається у свідоцтві платника єдиного податку - юридичної особи.
Юридична особа визначає податкові зобов’язання по сплаті єдиного податку відповідно до отриманого доходу в цілому по юридичній особі, в тому числі по всім філіям та здійснює сплату єдиного податку за місцем своєї податкової адреси.
5. Чи є обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування у разі укладання ЮО-платником ЄП договору про спільну діяльність?
Відповідь: Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) суб’єкти господарювання – юридичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
четверта група – суб’єкти господарювання будь якої організаційно – правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
-
середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб;
-
обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень;
-
шоста група – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень.
Крім того, п. 291.5 ст. 291 ПКУ встановлений перелік видів діяльності, якими не можуть займатися платники єдиного податку.
Згідно із п. 64.6 ст. 64 ПКУ на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у пп. 153.13.10 п. 153.13 ст. 153 або у другому реченні абз. другого пп. 5 п. 180.1 ст. 180 ПКУ) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПКУ.
У контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені ПКУ. Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов’язки платника податків самостійно.
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Обмежень щодо застосування спрощеної системи оподаткування учасником договору про спільну діяльність нормами ПКУ не передбачено.
Тобто юридична особа - платник єдиного податку, може укласти договір про спільну діяльність, за умови, що на діяльність, яка здійснюється за договором про спільну діяльність, не поширюються обмеження, встановлені п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
6. Які є підстави для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у видачі ЮО свідоцтва про сплату ЄП?
Відповідь: Відповідно до п. 299.9 ст. 299 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у видачі суб’єкту господарювання свідоцтва платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб’єкта господарювання вимогам ст.291 ПКУ;
2) наявність у суб’єкта господарювання, який утворюється в результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов’язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання вимог пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПКУ.
7. Який строк подання до контролюючого органу податкової декларації платника ЄП ЮО - платником ЄП?
Відповідь: Відповідно до п.296.3 ст.296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платники єдиного податку – юридичні особи четвертої та шостої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПКУ).
8. Чи включаються до складу доходу ЮО - платника ЄП (біржі) суми гарантійних внесків від учасників аукціону?
Відповідь:Відповідно до пп.2 п.292.1 ст.292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 ПКУ.
Згідно із пп. 3.11 п. 3 Порядку проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.12.2012 № 1297 (далі – Порядок), фізична або юридична особа, яка виявила бажання зареєструватись як учасник аукціону, сплачує реєстраційний внесок, розмір якого встановлюється організатором аукціону і не може перевищувати одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а також уносить гарантійний внесок у розмірі 10 відсотків початкової ціни лота.
Учасникам аукціону, які не були визнані переможцями, відповідно до пп.3.17 п.3 Порядку гарантійний внесок повертається протягом п’яти банківських днів з дня підписання протоколу про проведення аукціону за вирахуванням платежів за банківські перекази.
Отже, суми гарантійних внесків, які сплачуються для участі в аукціоні і підлягають поверненню учасникам аукціону після його проведення, не включаються до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку (біржі), оскільки такі внески не є оплатою за товари (роботи, послуги).
9. Чи передбачено для ЮО подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування в електронному вигляді або поштою?
Відповідь: ідповідно пп.298.1.1 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
Заява подається за вибором платника податків в один із таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
10. Які критерії передбачені для ЮО, що обирають спрощену систему оподаткування?
Відповідь: Відповідно до п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) юридичні особи - суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності належать до четвертої або шостої груп платників єдиного податку.
Четверта група - юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
-
середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб;
-
обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень (пп.4 п.291.4 ст.291 ПКУ).
Шоста група - юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень (пп.6 п.291.4 ст.291 ПКУ).
ДПІ у Печерському районі ГУ Міндорходів у м. Києві