Як створити ОСББ
Докладно про особливості та нюанси при створенні ОСББ, з якими Ви можете зустрітися на шляху до самостійного управління будинком розкажуть наші фахівці сектору з питань взаємодії із співласниками багатоквартирних будинків Управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
Ми будемо раді надати Вам консультацію за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких , буд. 37/2, кім. 11.
Перший етап — знання
- Потрібно знати вимоги Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» щодо створення об`єднання;
1. Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»
- Розуміти, які правила діють всередині ОСББ, які функції виконує правління, які – контрольно-ревізійна комісія;
- Який порядок прийняття рішень, як впливати на правління та голову правління ОСББ;
- Ви повинні бути готові відповісти на будь-які питання сусідів, головне,- чітко розуміти мету створення ОСББ, знати яку користь це принесе всім співвласникам будинку;
- Важливо запевнити сусідів: попри всі проблеми, ОСББ – це найкращий спосіб захистити своє майно і підвищити рівень комфорту у будинку.
Другий етап – підготовчий: створення ініціативної групи
Відповідно до вимог Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» необхідно сповістити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів щодо створення ОСББ не пізніше ніж за 14 днів до дати зборів
Для цього Вам потрібно:
а) Створити ініціативну групу не менше як з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень Вашого будинку.
2. Протокол зі створення ініціативної групи для створення ОСББ >>>
б) Провести роз’яснювальну роботу з мешканцями-співвласниками будинку.
в) Повідомити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів зі створення об‘єднання співвласників багатоквартирного будинку.
г) Вести реєстр співвласників, у якому залишать підписи поінформовані про захід співвласники будинку. З ким не вдалося за можливим зв`язатися, необхідно сповіщати поштою рекомендованим листом і шляхом розміщення оголошення.
г) Отримати інформацію про усіх співвласників будинку, загальну площу квартир, нежитлових приміщень співвласників будинку (власник квартири/ нежитлового приміщення).
Для отримання інформації про власників та співвласників будинку до 2013 року ініціативна група має звернутися з відповідним запитом до Печерської райдержадміністрації. Для отримання інформації про власників та співвласників будинку після 2013 року ініціативна група має самостійно звернутися до центру надання адміністративних послуг Печерського району (вул. М. Омеляновича-Павленка, 15).
5. Зразок звернення щодо отримання інформації про власників/співвласників будинку >>>
Третій етап – проведення установчих зборів
Установчі збори – офіційний захід, на якому співвласники голосують за чи проти створення ОСББ.
Для ведення зборів Вам необхідно обрати голову та секретаря зборів,
а) скликаються ініціативною групою;
б) у голосуванні беруть участь власники (їх уповноважені особи), які присутні на зборах та голосують пропорційно до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення, розташованого у багатоквартирному будинку.
в) Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Підготовити необхідний пакет документів:
6. Зразок протоколу установчих зборів зі створення ОСББ >>>
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано необхідної кількості голосів, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів.
7. Зразок листків письмового опитування співвласників >>>
8. Зразок типового статуту ОСББ >>>
У нас Ви можете ознайомитися і отримати в електронному вигляді установчі документи для створення ОСББ.
Четвертий етап – державна реєстрація ОСББ
Державна реєстрація ОСББ здійснюється згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Державна реєстрація ОСББ проводиться в центрах надання адміністративних послуг, а також у державних або приватних нотаріусів.
П’ятий етап – повідомлення Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію про створення ОСББ
- Надати Виписку з Єдиного державного реєстру про реєстрацію ОСББ.
- Надати інформацію про будинок щодо технічних характеристик та юридичного статусу прибудинкової території.
8. Форма (інформація по житловому будинку) >>>
- Інформація необхідна нам для подальшого залучення ОСББ для участі у державних та місцевих програмах, ознайомлення із нормативними та законодавчими актами.
Ми будемо раді нашій співпраці!
Неприємність, яка може очікувати мешканців багатоквартирних будинків в яких не створено ОСББ
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги»співвласники житлових будинків зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг. У разі, не обрання співвласниками будинку управителя та відсутності зареєстрованого в будинку об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.
Також, звертаємо особливу увагу на те, що у місті Києві зареєстровані непоодинокі випадки створення фейкових/незаконних ОСББ сторонніми особами, які не мають жодного відношеня до будинку.
В запобігання створення незаконного ОСББ у Вашому будинку, співвласникам житлових будинків слід замислитися та самоорганізувавшись створити та зареєструвати у власному будинку ОСББ.
Зазначаємо, що в разі створення ОСББ, за спільним рішенням співвласників будинку ви зможете: самостійно визначати розмір квартплати; контролювати якість надання комунальних послуг; визначати види і обсяги ремонтних робіт в будинку та контролювати їх якість; використовувати прибудинкову територію на свій розсуд; особисто формувати склад працівників, які будуть обслуговувати Ваш будинок; вибирати найкращого виконавця житлово-комунальних послуг; вимагати від постачальників комунальних послуг виконання умов договору; здійснювати контроль за витрачанням сплачених Вами грошей.
Зазначаємо, що ОСББ звільнені від сплати податку на прибуток та податку на додану вартість.
Підсумовуючи, можемо сказати, що створення ОСББ на сьогодні є дійсно важливою і необхідною процедурою, яку не потрібно боятися. Адже створення ОСББ дає змогу вам, як співвласникам багатоквартирного будинку приймати активну участь в управлінні будинком, визначати напрямки цього ж таки управління, проводити ремонти на свій розсуд, укладати різноманітні договори на умовах, які вам підходять. Тим паче, що зараз у зв′язку з прийнятим Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» певні процедури і права учасників ОСББ покращилися і набули дійсно реального і побутового змісту.
Мешканці об′єднань платять лише за реально надані послуги, а не за тарифи надруковані на паперовому аркуші. Гроші виходять майже ті самі, проте за кожну графу витрат правління ОСББ звітує. Зрештою, самі мешканці і замовляють послуги, і вирішують, що їм треба, а від чого можна відмовитися. Якщо треба їм ремонт під′їзду, покрівлі та ін. то вони цю графу витрат закладають в кошторис. Хочуть жити краще - вчаться самоорганізації.