Головна  →  ДІЯЛЬНІСТЬ  →  медицина  →  Vakcinaciya

Актуальні питання профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб

У весняний період 2023 року, на жаль, продовжують реєструватися випадки захворювання населення м. Києва на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Наближення теплої пори року веде до зниження загальної кількості захворювань, проте, зараження так само може призвести до важкого перебігу з ускладненнями та до смерті. Відомо, що станом на 24.04.2023 віл початку пандемії у столиці зафіксовано  вже 517 267 випадків захворювання та 9487 летальних випадків.

Отже, на тлі збройної агресії рф, прибуття в місто Київ значної кількості внутрішньо переміщених осіб, продовжує залишатися актуальною проблема захворюваності на COVID-19. Вакцинація проти COVID-19 є умовою забезпечення належного рівня колективного імунітету проти цього захворювання та запобігання великій кількості захворювань у важкій формі.

Особам, які вже вакциновані двічі, в даному разі доцільно вакцинуватися третьою («бустерною») дозою.

Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України особам, які мають певні проблеми із здоров’ям, після консультації з лікарем слід вакцинуватися четвертою дозою.

В умовах воєнного стану та можливих проблем з електропостачанням забезпечення лікарськими засобами та медичним киснем під час стаціонарного лікування пацієнтів з COVID-19 є набагато більш складним завданням, ніж в умовах мирного часу. Отже, вакцинація проти COVID-19 є ще більш необхідною, ніж у мирний час.

У Печерському районі діють наступні пункти вакцинації проти COVID-19 для дорослого населення:

в амбулаторіях загальної практики/сімейної медицини КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району (з понеділка по п’ятницю - з 9.00 до 15.00 год., у суботу - з 10.00 до 13.00 год.):

№ 1,2 -  вул. Івана Мазепи, 2;                                                                                 

№ 3 - вул. Мечникова, 8;                                                                                         

№ 4,10 - вул. Цитадельна, 5/9;                                                                        

№ 5 - вул. Тверський тупік, 10;                                                                      

№ 6,8 - вул. Проф. Підвисоцького, 13;                                                            

№ 7 - вул. М.Заньковецької, 3/1;                                                                   

№ 9 - вул. Проф. Підвисоцького, 4А.

Телефони КНП «ЦПМСД» Печерського району, за якими можна отримувати відповіді на питання, пов’язані з первинною медико-санітарною допомогою, в тому числі щодо вакцинації: (044) 280-29-04; (044) 496-61-03; (067) 676-16-25).

Крім того, для вакцинування організованих колективів та груп населення (від 20 осіб) існує можливість виїзду мобільної бригади медиків КНП «Консультативно-діагностичний центр» Печерського району (тел. для довідок: (044) 284-5476).

Адреса реєстрації або проживання громадян не мають значення. Вакцинація безкоштовна.

Вакцинація проти COVID-19 є єдиним ефективним способом уникнути важких форм перебігу захворювання та фатальних ускладнень COVID-19.

Будьте обачливими та розсудливими! Бажаємо здоров᾿я!

Печерська райдержадміністрація

 


 
 
Шановні мешканці Печерського району!
Важлива інформація до вашої уваги: що робити, щоб вберегтися від грипу та інших ГРВІ.

 

На тлі поширення в Україні захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, яка має симптоми, схожі з грипом та іншими ГРВІ, в сезоні підвищеної захворюваності на ГРВІ набуває особливої актуальності дотримання профілактичних заходів.

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому 7 днів.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є:

- підвищена температура тіла;

- біль у горлі;

- кашель;

- нежить;

- біль у м'язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

- сильна блідість або посиніння обличчя;

- затруднення дихання;

- висока температура тіла, що довго не знижується;

- багаторазове блювання та випорожнення;

- порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

- болі у грудній клітці;

- домішки крові у харкотинні;

- падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Профілактика грипу

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

Навіть якщо ознак хвороби немає, потрібно:

- Уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

- Користуватися одноразовими масками– щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Волога маска не діє.

- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

- Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.

Вакцинація - найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.

Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Групи ризику

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:

- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

- вагітні жінки;

- люди віком від 65 років;

- люди з надмірною вагою;

- хворі на діабет;

- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

- хворі на хронічні захворювання легенів;

- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;

- люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику:

- медичні працівники,

- вчителі й вихователі,

- продавці,

- водії громадського транспорту,

- усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

 

Що лікує грип

Лікувати грип можна за допомогою:

- Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

- Препаратів, що пом'якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом'якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом'якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом'якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не слід.

Що не лікує грип

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

- Антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

- Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.

- Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

- Народних засобів – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу – за умов розумного використання без зловживань.

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону. Проте, за результатами консультації з лікарем вакцинуватися можна і впродовж сезону.

У Печерському районі та інших районах міста діють пункти (кабінети) щеплення проти грипу. Щеплення здійснюються вакциною, придбаною за кошти пацієнтів. З питань щеплення просимо звертатись до сімейного лікаря/дільничного терапевта  за місцем проживання.

Якщо Ви захворіли (у Вас підвищена температура, головний біль, нежить, біль у м’язах), неодмінно залишайтесь вдома і отримайте консультацію сімейного лікаря (або дільничного терапевта)!

 

Печерська райдержадміністрація


 
Небезпека сказу та його профілактика >>>
Профілактика гострих кишкових захворювань >>>

 

 

 

Версiя для друку 
 
 
 
Актуальні питання 
профілактики інфекційних 
та неінфекційних хвороб