Актуальні питання профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб
У весняний період 2023 року, на жаль, продовжують реєструватися випадки захворювання населення м. Києва на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Наближення теплої пори року веде до зниження загальної кількості захворювань, проте, зараження так само може призвести до важкого перебігу з ускладненнями та до смерті. Відомо, що станом на 24.04.2023 віл початку пандемії у столиці зафіксовано вже 517 267 випадків захворювання та 9487 летальних випадків.
Отже, на тлі збройної агресії рф, прибуття в місто Київ значної кількості внутрішньо переміщених осіб, продовжує залишатися актуальною проблема захворюваності на COVID-19. Вакцинація проти COVID-19 є умовою забезпечення належного рівня колективного імунітету проти цього захворювання та запобігання великій кількості захворювань у важкій формі.
Особам, які вже вакциновані двічі, в даному разі доцільно вакцинуватися третьою («бустерною») дозою.
Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України особам, які мають певні проблеми із здоров’ям, після консультації з лікарем слід вакцинуватися четвертою дозою.
В умовах воєнного стану та можливих проблем з електропостачанням забезпечення лікарськими засобами та медичним киснем під час стаціонарного лікування пацієнтів з COVID-19 є набагато більш складним завданням, ніж в умовах мирного часу. Отже, вакцинація проти COVID-19 є ще більш необхідною, ніж у мирний час.
У Печерському районі діють наступні пункти вакцинації проти COVID-19 для дорослого населення:
в амбулаторіях загальної практики/сімейної медицини КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району (з понеділка по п’ятницю - з 9.00 до 15.00 год., у суботу - з 10.00 до 13.00 год.):
№ 1,2 - вул. Івана Мазепи, 2;
№ 3 - вул. Мечникова, 8;
№ 4,10 - вул. Цитадельна, 5/9;
№ 5 - вул. Тверський тупік, 10;
№ 6,8 - вул. Проф. Підвисоцького, 13;
№ 7 - вул. М.Заньковецької, 3/1;
№ 9 - вул. Проф. Підвисоцького, 4А.
Телефони КНП «ЦПМСД» Печерського району, за якими можна отримувати відповіді на питання, пов’язані з первинною медико-санітарною допомогою, в тому числі щодо вакцинації: (044) 280-29-04; (044) 496-61-03; (067) 676-16-25).
Крім того, для вакцинування організованих колективів та груп населення (від 20 осіб) існує можливість виїзду мобільної бригади медиків КНП «Консультативно-діагностичний центр» Печерського району (тел. для довідок: (044) 284-5476).
Адреса реєстрації або проживання громадян не мають значення. Вакцинація безкоштовна.
Вакцинація проти COVID-19 є єдиним ефективним способом уникнути важких форм перебігу захворювання та фатальних ускладнень COVID-19.
Будьте обачливими та розсудливими! Бажаємо здоров᾿я!
Печерська райдержадміністрація
Шановні мешканці Печерського району!
ПРОСИМО ВЗЯТИ ДО УВАГИ ІНФОРМАЦІЮ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ЗАХВОРЮВАННЮ НА СOVID-19
Коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.
Симптоми
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
- гарячка;
- кашель;
- задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.
Чи є вакцина?
Наразі немає вакцини для захисту від SARS-CoV-2. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.
Чи є лікування?
Не існує специфічного противірусного лікування від COVID-19. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.
Як захиститися від інфікування:
- уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
- не торкайтеся обличчя немитими руками;
- часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
- ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
- уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
Як запобігти поширенню інфекції:
- якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти);
- якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу;
- під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
- необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.
Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?
30 січня 2020 року було отримано рекомендації щодо алгоритму і тактики ведення контактних осіб від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ).
Згідно з цим алгоритмом, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокрема пасажири, що прибули з епідеміологічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самоізоляцію (самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом). Ці заходи може бути припинено, якщо відсутні симптоми ГРВІ.
Якщо температура підвищується, таким особам рекомендовано звернутися до лікаря (телефоном).
ПИТАННЯ СТОСОВНО ДОСТРОКОВОГО СКАСУВАННЯ САМОІЗОЛЯЦІЇ після перетину кордону
1. Де мені пройти тестування на COVID-19?
Пройти ПЛР-тестування можна у багатьох лабораторіях, але не всі з них мають доступ до системи для внесення даних. На сайті Центру громадського здоров′я МОЗ України є перелік лабораторій, які зможуть внести ваш результат. Будьте уважні! Перевірте, чи є обрана вами лабораторія у переліку. Також пам’ятайте, що результат ІФА-дослідження не є підставою для дострокового припинення самоізоляції.
2. Отримав результат кілька днів тому, коли мене знімуть?
Зазвичай зняття із самоізоляції відбувається протягом кількох годин, якщо не допущено помилки у даних. Вкажіть у лабораторії той номер телефону, для якого було активовано застосунок. Якщо номер було вказано неправильно, лабораторія на ваше прохання може змінити запис у системі. Це стосується й інших даних.
3. Хто саме і коли скасовує самоізоляцію?
Відповідно до алгоритму, Центру громадського здоров′я МОЗ України як власник електронної системи надав доступ верифікованим лабораторіям та Міністерству цифрової
трансформації. Внести дані в систему можуть тільки лабораторії. Міністерство цифрової трансформації як адміністратор застосунку вивантажує дані в сервіс “Дій вдома”. Після вивантаження даних в застосунку активується можливість вийти із самоізоляції.
4. Як відбувається зняття із самоізоляції в самому застосунку “Дій вдома”?
Зняття із самоізоляції відбувається під час вивантаження персональних номерів телефону Міністерством цифрової трансформації в застосунок “Дій вдома”. Тому ви маєте надати лабораторії саме той номер, для якого активовано застосунок. Інакше сервіс не зможе вас ідентифікувати.
5. Чи можу я безкоштовно протестуватися на ковід для скасування самоізоляції?
Завчасне припинення самоізоляції - це добровільна процедура, тому зробити ПЛР-дослідження можливо власним коштом у лабораторії, що пройшла верифікацію та є в переліку на сайті Центру громадського здоров′я МОЗ України.
6. Лабораторія є в переліку, але мені відмовляють у тестуванні
У перелік Центру громадського здоров′я МОЗ України внесено лабораторії, які пройшли верифікацію відповідно до наказу МОЗ та мають право діагностувати на збудник хвороби COVID-19. На підставі цього верифікованим лабораторіям було надано доступ до системи для внесення результатів. Деякі із цих лабораторій з внутрішніх причин не мають змоги надавати платні послуги, однак це питання може бути врегульоване лабораторією.
7. Лабораторія запевнила, що може вносити дані, я заплатила за тест, однак із самоізоляції мене не знято і лабораторії в переліку, як виявилося, немає
Деякі приватні лабораторії афішують свої послуги для зняття із самоізоляції, хоч і не мають доступу до системи для внесення даних. Це вводить в оману населення, створює зайві непорозуміння та фінансові збитки для клієнта. Обов’язково перевіряйте перелік лабораторій на сайті Центру громадського здоров′я МОЗ України. Лабораторія у будь-який час за власним бажанням може пройти процедуру верифікації згідно з наказом МОЗ № 722 та отримати доступ до системи. В іншому випадку вам доведеться здавати зразок повторно, обравши лабораторію із переліку.
Печерська райдержадміністрація
(за матеріалами ЦГЗ МОЗ України)
Шановні мешканці Печерського району!
Важлива інформація до вашої уваги: що робити, щоб вберегтися від грипу та інших ГРВІ.
На тлі поширення в Україні захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, яка має симптоми, схожі з грипом та іншими ГРВІ, в сезоні підвищеної захворюваності на ГРВІ набуває особливої актуальності дотримання профілактичних заходів.
Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому 7 днів.
Симптоми, що вимагають лікування вдома
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.
Такими симптомами є:
- підвищена температура тіла;
- біль у горлі;
- кашель;
- нежить;
- біль у м'язах.
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.
Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації
Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:
- сильна блідість або посиніння обличчя;
- затруднення дихання;
- висока температура тіла, що довго не знижується;
- багаторазове блювання та випорожнення;
- порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
- болі у грудній клітці;
- домішки крові у харкотинні;
- падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Профілактика грипу
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
Навіть якщо ознак хвороби немає, потрібно:
- Уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.
- Користуватися одноразовими масками– щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Волога маска не діє.
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
- Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.
Вакцинація - найефективніший засіб захисту
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.
Групи ризику
Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.
До груп ризику входять:
- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);
- вагітні жінки;
- люди віком від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
- люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику:
- медичні працівники,
- вчителі й вихователі,
- продавці,
- водії громадського транспорту,
- усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Що лікує грип
Лікувати грип можна за допомогою:
- Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.
- Препаратів, що пом'якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом'якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом'якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом'якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.
Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не слід.
Що не лікує грип
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:
- Антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.
- Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.
- Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.
- Народних засобів – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу – за умов розумного використання без зловживань.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону. Проте, за результатами консультації з лікарем вакцинуватися можна і впродовж сезону.
У Печерському районі та інших районах міста діють пункти (кабінети) щеплення проти грипу. Щеплення здійснюються вакциною, придбаною за кошти пацієнтів. З питань щеплення просимо звертатись до сімейного лікаря/дільничного терапевта за місцем проживання.
Якщо Ви захворіли (у Вас підвищена температура, головний біль, нежить, біль у м’язах), неодмінно залишайтесь вдома і отримайте консультацію сімейного лікаря (або дільничного терапевта)!
Печерська райдержадміністрація
Небезпека сказу та його профілактика >>>
Профілактика гострих кишкових захворювань >>>